Hesap Ayarlarınız

Sn. aşağıdan hesabınızla ilgili işlemlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 43,010.51 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Özel Eğitim » Özel Eğitim Materyelleri

Görseller Yükleniyor
 Sembol Pekiştireç Malzemesi Sembol Pekiştireç Malzemesi Sembol Pekiştireç Malzemesi Sembol Pekiştireç Malzemesi
 • Karşılaştırma Listenize Ekleyin
 • Fiyat Düşünce Bana Bildir
 • Alarm Listenize Ekleyin
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Ürün Yorumları
 • Kargo ve Ödeme

Ortalama 110 adet pekiştireç kartı

50 adet pekiştireç kartı

5 adet pul tabakası

5 adet pul

ve yeteri miktarda kendiliğinden yapışkanlı cırt bant.

 

SEMBOL PEKİŞTİRME

Sembol pekiştireçler, herhangi bir değeri olmayan, ancak başka pekiştireçlerle değiştirilerek kullanılan araçlardır. Diğer pekiştireçlerin istenilen etkiyi göstermediği durumlarda sistemli ve tutarlı bir biçimde uygulanan sembol pekiştireçler çocuğun motivasyonunu artırmakta, istendik davranışların sürekliliği ve kalıcılığı sağlanmaktadır. Sayı, yıldız, kupon, jeton vb. semboller kullanılır. Olumlu her davranış veya beceriye sembolik bir bedel verilir. Örneğin, çocuk yatağını toplarsa bir pul kazanır. Biriken pullar, önceden değeri belirlenmiş yiyecek, içecek ve nesne pekiştireçlerle değiştirilir.

Otistik özellik gösteren çocuklar ile ağır ve orta düzey zihin engelli çocuklara sembol pekiştirmeyi uygulayabilmek oldukça güçtür. Bu çocuklar için, bilinen klasik sembol pekiştirmeyi kullanabilmek mümkün değildir, ancak sembol pekiştirmeyi onların anlayabileceği, kavrayabileceği bir biçimde uygulayabilmek mümkündür. Özellikle bunu görsel bir biçimde sunmak, sembol pekiştirmenin kullanımına işlerlik kazandırır. Otizmli bireyler ile orta ve ağır düzeylerde yer alan zihinsel engelli bireyler, görsel uyaranlara dayalı eğitimi daha çabuk kavrayabilmektedirler.

Sembol pekiştirmeyi kullanabilmek için öncelikle çocuğun normal pekiştirme sürecine alışık olması gerekir, yani eğitim sürecinde doğru tepkiden sonra pekiştireç bekleyebilmelidir. Eğer çocuk pekiştirmeye dayalı bir eğitim sürecinden geçmemişse, sürekli pekiştirme tarifesiyle başlanır. Yani çocuğun her doğru tepkisi pekiştirilir. Bu pekiştirme birinci tür pekiştireçlerle yapılabileceği gibi, ikincil tür pekiştireçlerden nesnel pekiştireçle de yapılabilir.

Çocuğun sembol pekiştireç kullanmaya alışması için öncelikle yapabildiği bir beceriden başlamak gerekir.

1. Adım:

Amaç: İstenen davranıştan sonra çocuk, kendisine verilen pulu pekiştireç tabakasındaki uygun yere yerleştirir ve karşılığında pekiştireci kazanır.

Uygulama: Tek yuvarlak cırttın olduğu şerit ve bir adet pul çalışma ortamına bırakılarak öğretime başlanır. Her davranıştan önce çocuğa verilecek olan pekiştireç gösterilerek "Yaparsan gofret kazanırsın” ifadesi kullanılır. Sonra çalışmaya geçilir. Örnek olarak ipe boncuk dizme etkiliğini verebiliriz. Çocuk, ipe dizdiği her boncuk için pekiştireç beklerken, pekiştireç verilmez, pul verilir ve pulu ihtiyaç duyulan ipucuyla tabakadaki yerine takması sağlanır. Çocuk pulu şeritte taktıktan sonra tabakayı eğitimciye uzatır; eğitimci tabakayı alınca aferin diyerek küçük bir parça gofret verir. Çocuk sisteme alışıncaya ve bağımsız yapıncaya kadar çalışmalar sürdürülür ve ipuçları aşamalı olarak geri çekilir. Sonra ikinci adıma geçilir.

 2. Adım:

Amaç: İstenen her davranıştan sonra çocuk, kendisine verilen pulları (2 pul) pekiştireç tabakasındaki uygun yere yerleştirir ve karşılığında pekiştireci kazanır.

Uygulama: İki yuvarlak cırttın olduğu şerit ve iki adet pul çalışma ortamına bırakılarak öğretime başlanır. Her çalışmadan önce çocuğa verilecek olan pekiştireç gösterilerek "Yaparsan elma kazanırsın” ifadesi kullanılır. Sonra çalışmaya geçilir. Örnek olarak sınırlı boyama etkiliğini verebiliriz. Çocuk, boyadığı her şekil (üçgen, kare vb.) için bir pul kazanır ve pulu ihtiyaç duyulan ipucuyla tabakadaki yerine takar. Çocuk, tabakadaki iki pul yerine yapıştırdıktan sonra, yani iki pul kazandıktan sonra tabakayı eğitimciye uzatır ve bir dilim elma kazanır. Çocuk bağımsız yapıncaya kadar çalışma sürdürülür ve ipuçları aşamalı olarak geri çekilir. Sonra üçüncü adıma geçilir.

 3. Adım:

Amaç: İstenen her davranıştan sonra çocuk, kendisine verilen pulları (3 pul) pekiştireç tabakasındaki uygun yere yerleştirir ve karşılığında pekiştireci kazanır.

Uygulama: Üç yuvarlak cırttın olduğu şerit ve üç adet pul çalışma ortamına bırakılarak öğretime başlanır. Her çalışmadan önce çocuğa verilecek olan pekiştireç gösterilerek "Yaparsan halka kuleyi kazanırsın” ifadesi kullanılır. Sonra çalışmaya geçilir. Örnek olarak ses taklit çalışmasını verebiliriz. Çocuk, taklit ettiği her ses için bir pul kazanır ve pulu ihtiyaç duyulan ipucuyla tabakadaki yerine takar. Çocuk, tabakadaki üç pulu yerine yerleştirdikten sonra, yani taklit ettiği 3 sesin karşılığında üç pul kazandıktan sonra tabakayı eğitimciye uzatır ve halka kule ile belli bir süre (Örneğin 1 dk.) oynar. Çocuk bağımsız yapıncaya kadar çalışma sürdürülür ve ipuçları aşamalı olarak geri çekilir. Sonra dördüncü adıma geçilir.

4. Adım:

Amaç: İstenen her davranıştan sonra çocuk, kendisine verilen pulları (4 pul) pekiştireç tabakasındaki uygun yere yerleştirir ve karşılığında pekiştireci kazanır.

Uygulama: Dört yuvarlak cırttın olduğu şerit ve dört adet pul çalışma ortamına bırakılarak öğretime başlanır. Her çalışmadan önce çocuğa verilecek olan pekiştireç gösterilerek "Yaparsan sütü kazanırsın” ifadesi kullanılır. Sonra çalışmaya geçilir. Örnek olarak fermuar açma becerisini verebiliriz. Çocuk, her fermuar açma davranışı için bir pul kazanır ve onu tabakadaki yerine takar. Çocuk, tabakadaki dört pulu yerine yerleştirdikten sonra, yani 4 defa açtığı fermuar için dört pul kazandıktan sonra tabakayı eğitimciye uzatır ve yarım bardak (veya daha az) süt kazanır. Bir süre çalıştıktan sonra beşinci adıma geçilir.

 

5. Adım:

Amaç: İstenen her davranıştan sonra çocuk, kendisine verilen pulları (5 pul) pekiştireç tabakasındaki uygun yere yerleştirir ve karşılığında pekiştireci kazanır.

Uygulama: Beş yuvarlak cırttın olduğu şerit ve beş adet pul çalışma ortamına bırakılarak öğretime başlanır. Her çalışmadan önce çocuğa verilecek olan pekiştireç gösterilerek "Yaparsan şarkıyı dinlersin” ifadesi kullanılır. Sonra çalışmaya geçilir. Örnek olarak sepetten sepete top taşıma becerisini verebiliriz. Çocuk, taşıdığı her toptan sonra bir pul kazanır ve onu tabakadaki yerine yapıştırır. Çocuk, tabakadaki beş pulu yerine yerleştirdikten sonra, yani 5 adet topu bir sepetten alıp diğer sepette taşıdığı için beş pul kazandıktan sonra tabakayı eğitimciye uzatır ve sevdiği şarkı dinler.

Bir süre (2-3 hafta) süreç devam ettirilir ve sonra sistem daha karmaşık hale getirilir. Aşamalı olarak normal sembol pekiştirme sistemine geçilir.

Bu ürün henüz yorum almamış. Yorum yapabilmek için bu ürünü satın almış olmanız gerekmektedir.

Kargo Prosedürü İLKİM EĞİTİM ARAÇLARI sitesi olan www.ilkimegitim.com ' den verdiğiniz siparişlerinizin tümü siz müşterilerimize kargo aracılığı ile gönderilmektedir. Kargo firması siparişinizi teslim ederken dikkat edilmesi gereken birkaç konu vardır. Kargo paketini nasıl teslim almalıyım? Kargo firması zamanla yarıştığı için ürünü teslim edip hemen gitmek ister , ancak hassas olan bir konu vardır . Kargo paketinizi teslim almadan kargo formuna imza atılmamalıdır. Kargo tutanağını imzalamadan önce ürününüzün kutusunun taşımadan dolayı hasarlı olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Kutuda herhangi bir nedenle hasar var ise teslimatla ilgili hiç bir belgeyi imzalamadan kargo yetkilisine tutanak tutulması için kutunuzu iade ediniz. Size tarafımızdan yeni ürünleriniz derhal gönderilecektir. Kutusu hasarlı olan ürünlerin teslim alınması durumunda içindeki ürünlerin hasarından veya eksikliğinden İLKİM EĞİTİM ARAÇLARI sorumlu değildir. Teslim edilen pakette deformasyon var mı? Kargo firmasının getirdiği pakette herhangi bir deformasyon veya içindeki ürünün zarar görebileceğini size düşündüren herhangi bir şüphe var ise kargo formunu imzalamadan kargo görevlisinin yanında paketi açıp içindeki siparişlerinizin fiziksel durumunu kontrol ediniz. Bir sıkıntı görmüyorsanız kargo formunu imzalayınız. Kutu içeresindeki ürünlerin herhangi bir şekilde zarar gördüğünü düşünüyorsanız ürünleri teslim almayıp kargo görevlisinde kargo hasar tutanağı istediğinizi talep ediniz.(Tutanak tutulan ürünleri lütfen teslim almayınız. İLKİM EĞİTİM ARAÇLARI ' ye ürünlerin geri gelmesi gerekmektedir.)Tutanak tutulan ürünlerin değişimi yapılarak tarafınıza yeniden kargolanacaktır. Kargo firması paketi teslim ettikten sonra kutunun ezik, yırtık ve darbeli olduğunu fark ettik ne yapmalıyız? Kargo firmasının görevİi İLKİM EĞİTİM ARAÇLARI sitesi www.ilkimegitim.com' den yaptığınız alışverişi güvenli bir taşımacılık sunarak doğru kişiye güvenle teslim etmektir. Üründe bir hasar var ise kargo şubesine giderek zabıt tutturabilirsiniz. Tuttuğunuz tutanakla beraber ürün bize ulaştıktan sonra değişim işleminiz derhal yapılacaktır.

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Kolay alışveriş ve Uygun Ödeme Seçenekleri!

Anlaşmalı Banka Kartlarına Peşin Fiyatına 3 Taksit

Orhangazi Mah. Sukenarı Cad.No:118/4 Sultanbeyli / İSTANBUL

0532 558 84 12
info@ilkimegitim.com
Online İşlemler

E-Bülten Aboneliği
  Sosyal Medya`da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır..

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.